Archiwum maj 2015


maj 07 2015 Wokół problemu dorastania
Komentarze: 0

Książka dla młodzieży - 10000 faktówWiek czytelnika, w większości przypadków determinuje jego literacki gust, poczucie estetyki słowa i zainteresowań fabularnych. Z pewnych rzeczy wyrastamy, do innych dojrzewamy z wiekiem. Dlatego, przed autorem stoi wyzwanie odpowiedniego dobrania zarówno tematyki, jak i językowego wyrazu do wieku odbiorcy.

Książki dla młodzieży powinny łączyć w sobie tematykę bliską i znaną odbiorcy z codziennego życia z odpowiednio dobranym stylem i językiem, który odzwierciedlał będzie naturalny sposób mowy młodzieży. Fabuła oscylująca wokół codziennych problemów wieku dojrzewania, miłości, przyjaźni, przygody, obowiązków i naturalnego w tym wieku niezrozumienia realiów rządzących światem, skutecznie przyciągnie nastoletniego czytelnika.

Mistrzem literatury młodzieżowej jest Carlos Zafon, który zachwyca idealnym wyczuciem potrzeb młodzieży i w doskonały sposób potrafi przelać na papier realia codzienności dojrzewających czytelników. "Trylogia Mgły" i "Marina" okazały się prawdziwymi bestsellerami wśród literatury młodzieżowej. Na polskim gruncie, wysokie noty zbiera trylogia "Pod pękniętym niebem" Marcina Mortki czy "Wyciskacz do łez" Agnieszki Tyszki. Oczywiście, nie należy zapominać o klasykach polskiej literatury młodzieżowej, jak Edmund Niziurski, Adam Bahdaj, czy Kornel Makuszyński, których powieści nie starzeją się i wciąż znajdują uznanie wśród młodzieży.

domk : :
maj 06 2015 Lektury szkolne
Komentarze: 0

Lektura szkolna PotopCzytelnictwo to najpiękniejszy sposób na poznawanie świata, tradycji, obcowania z bogactwem kultury i ogólnego rozwoju wyobraźni, wrażliwości i horyzontów myślowych. Dlatego, program szkolnej edukacji zawiera rozbudowany wachlarz lektur, które uczniowie zobowiązani są przyswoić.

Lektury szkolne, to obowiązkowe książki, jakie każdy uczeń powinien przeczytać żeby uzyskać promocję z języka polskiego do następnej klasy. W spisie lektur znajdują się tak dobrane pozycje, żeby zapewnić uczniom ogólną orientację zarówno w polskiej, jak i światowej kulturze, począwszy od starożytności, kończąc na współczesności.

Oczywiście, czas szkolnej nauki i rozległy program nauki innych przedmiotów, uniemożliwiają rozszerzenie spisu lektur do wszystkich pozycji, jakie młody człowiek powinien poznać. Lista lektur opracowywana jest zatem w taki sposób, by uczeń mógł zaznajomić się z kilkoma przykładami/autorami z danej epoki lub reprezentujących dany nurt literacki/kulturowy.

I tak, w świat starożytnej kultury, wierzeń i obyczajów, ucznia wprowadzą Sofokles, Homer i Parandowski ze swoją "Mitologią". Zarys średniowiecznego honoru, kultury rycerskiej i życia dworskiego poznamy dzięki m.in. "Pieśni o Rolandzie", "Bogurodzicy", "Dziejach Tristana i Izoldy". Renesansowe bogactwo kultury reprezentuje m.in. Kochanowski i Rej oraz mistrz lirycznej wrażliwości Shakespeare. W ten sposób, lista obowiązkowych książek biegnie aż do czasów współczesnych.

Lista szkolnych lektur zawiera ścisły kanon, najbardziej wybitnych reprezentantów danej epoki i najbardziej znaczące i przełomowe dzieła, które powinien poznać każdy, by móc świadomie uczestniczyć w bogactwie kulturalnym świata.

domk : :